- Czym jest forma dialoggo?
Dialoggo to wiersz składający się z siedmiu linijek (poprzedzonych tytułem), formalnie budowa tekstu jest taka:
tytuł
tu mówi pierwsza osoba
tu mówi druga osoba
znowu mówi pierwsza osoba
odpowiada jej druga osoba
no i znowu coś mówi pierwsza osoba
tu jest odpowiedź osoby drugiej
ktoś mówi
- Co to jest poemiks?
Czyli w poemiksach dialoggo do tekstu dodane są jakieś rysunki/grafiki, no i wspólnie tekst i rysunki mają tworzyć całość.
- Czy są jeszcze jakieś dodatkowe wytłumaczenia lub sugestie?
Rozumiesz, tak jak są formy sonetu lub haiku, to wyczuwasz, że trochę chodzi o rymy czy o ilość sylab, ale też trochę o czucie (tak jak się czuje bluesa), trochę o klimat. Podobnie w formie paska komiksowego mamy jakąś ilość ułożonych w jednym ciągu obrazków - ale wyczuwasz, że takie wytłumaczenie niewiele tłumaczy. W formie poemiksu dialoggo zwykle mamy do czynienia z poemiksem, w którym dwie osoby rozmawiają w jakiejś sytuacji (zwykle określonej przez tytuł). Dodatkowo jest ostatnia linijka - i nie do końca wiadomo, kto ją mówi. Dopiero wypracowujemy formę poemiksu dialoggo, do tej pory przeważały sytuacje jakoś związane z miłością czy flirtem, ale wcale nie musi tak być. Poszukaj własnych rozwiązań, ale nie niszcz formy, tylko wykorzystaj ją jak najlepiej.
Możesz też zajrzeć tutaj, albo też do autowywiadów poemiksowych, tam na str. 16-18 jest informacja o formie dialoggo - ale nie ograniczaj się tamtymi przykładami czy rozważaniami, raczej traktuj je jako prowokację lub inspirację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz